egede olta balıkcılıgı

akdenizde olta balıkçılıgı

Balık tutma teknikleri konusundaki bazı bilgiler sayesinde bu keyfi doruğa ulaştırabilirsiniz. İşte size Ege'de olta balıkçılığı yapmanın püf noktaları:
 * Mercan hafif vurur, oltası üç iğneli, kurşunu 60-70 metre derinlikte bile misinaya kalama verdirmeyecek kadar ağır olmalıdır.
 * Mercan avında kurşunun dibe değdiğini hissetmeli, oltaların (iğnelerin) uçlarını açıkta bırakmalısınız. Zaten gerisi kendiliğinden gelir. Çoğu zaman vuruşu bile hissedemeden 2-3 mercan oltanıza takılmış olur.
 * Mercan için güneşin doğuşundan en az 1 saat önce av yerinde olun. Güneşin doğuşuna 10 dakika kalana kadar neredeyse çekilen her balık mercan olur.
 * Güneş yükselmeye başladıktan sonra mercanlara çipuralar katılır.
 * Derin suda yapılan mercan ve çipura avı sırasında teknenin bir yanından da, 15 kulaça sarkıtacağınız çaparilerle (çok iğneli tüylü oltalarla) uskumru ya da kolyoz yakalayabilirsiniz.
 * Çaparinin tüylerine uygun spreylerle, balığa cazip gelecek kokuyu vermek uskumru ya da kolyoz yakalama şansınızı çok arttırır.
 * Yazın, akşam suyunda kalamar avı idealdir. Çünkü üşüme olayları yoktur. Kalamar avını fosforlu özel oltalarıyla gece de sürdürebilirsiniz.
 * 2-4 kuvvetindeki havalar ile puslu, kapalı, çisentili havalar, balık avı için idealdir. Ayrıca, poyraz fırtınası alımı (öncesi) ile lodos fırtınası kalımında (sonrası) balık avı daha zengin olur.

 

 

 SARDALYALI KIPRIS TAKIMI :

 Didim ve çevresinde en çok tercih edilen yöntemdir. Sardalya balığının üzerine şekilde görüldüğü gibi 6-10 adet iğne dolanır. Bazıları balığa saplanarak kamufle edilir. Kuyruk kısmına ise misina ile düğüm atılır.
   Bu yöntemin avantajı her boyda balığı yakalamaya elverişli olmasıdır. Bu teknikle avcılık çok zevkli ve verimli geçer.( O gün balık varsa tabii ) 
  Yöntemin olumsuz tarafı dip kısmın bilinmediği yerlerde takımın takılmaya elverişli olmasıdır.Takılma probleminden azaltmak için olta toplanırken takımın makinaya hızlı sarılması yararlıdır.

 

OLTAYA CANLI YEM TAKILMASI :   

Özellikle Levrek gibi balıkları avlamak için; balığın dolaştığı bilinen yerlere canlı yemli takımlar bırakılabilir. İğne balığa şekildeki gibi veya yüzgeçinden geçirilmek suretiyle takım hazırlanır.

 

Kaynak: didimli

sorularınız için:ridvan_mercimek@hotmail.com


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !